Чи можна ставити різні шини на автомобіль

03 квітня 2023 р.

Відповідь на запитання "чи можна ставити різні покришки на автомобіль?" дуже проста – не можна. Це заборонено, оскільки неминуче призводить до виникнення аварійних ситуацій та загрожує безпеці учасників дорожнього руху.

Однак тема варта того, щоб її розкрити. Проста заборона може бути легко проігнорована. Якщо ж є розуміння причинно-наслідкового зв'язку, то автомобілісти відповідальніше ставляться до правил і рекомендацій.

Чому автовласники вирішують поставити на автомобіль різні колеса

Найчастіше причиною такого рішення стає банальне бажання заощадити.

Якщо одне з чотирьох коліс виявилося пробитим або постраждалим іншим способом, і вже не підлягає ремонту, доводиться шукати йому заміну. Деякі магазини відмовляються продавати шини у кількості менше чотирьох, щоб не розбивати комплекти. При цьому, навіть якщо й вдасться купити одну покришку, вона відрізнятиметься від інших через знос останніх.

Звичайно, ідеальним варіантом було б використання запаски. П'яте колесо з абсолютно ідентичним малюнком та характеристиками стане найкращою заміною пробитому. Щоб уникнути різниці в ступені зносу, потрібно періодично ставити запаску замість одного з коліс (з огляду на всі нюанси монтажу спрямованих або асиметричних шин).

Однак що робити, якщо запаска вже використана і постраждала саме вона, а купувати новий комплект занадто затратно? Є деякі компромісні варіанти.

Чого категорично не можна робити

Насамперед, потрібно запам'ятати, що ставити різні шини на одну вісь не можна за жодних обставин. Дозволяється (не забороняється) монтаж парних покришок на передню та задню вісь автомобіля, але всі чотири колеса обов'язково мають бути з однаковою сезонністю.

Якщо на одній парі коліс стоятиме зимова гума, а на іншій – літня, це призведе до втрати балансу. Покришки зношуватимуться з різною швидкістю, а управління стане нестабільним. Літні шини в холодну пору року швидко твердіють і не можуть створювати якісне зчеплення з дорогою. Зимові за високої температури стають занадто м'якими, вони плавляться і дуже швидко стираються об асфальт. Якщо водій ризикнув та поставив таку комбінацію, він отримає непередбачуваний у реакціях автомобіль. Цей варіант допускається тільки як тимчасовий, наприклад, щоб доїхати до шиномонтажу для повноцінної заміни коліс.

На що ще потрібно звернути увагу:

  1. Зношування. Строго кажучи, немає заборони встановлення на одну вісь шин з різним зносом, але якщо різниця дуже помітна, то проблем з управлінням не уникнути. Експертами ABS-General Motors були проведені дослідження, згідно з якими автомобіль може піти у занос у той бік, де шини зношені більше.
  2.  Різні посадкові діаметри. Є автомобілі, у яких передні та задні колеса навмисно спроектовані з різними діаметрами. Зазвичай, це спортивний транспорт. У посібнику з експлуатації завжди вказується, які покришки можна встановлювати на кожну вісь. За інших випадках використання різних діаметрів суворо заборонено.
  3.  Ширина профілю. Це один із випадків, коли офіційної заборони немає, але їздити на шинах із різною шириною дуже не рекомендується. Така ситуація може призвести до проблем із маневрами, погіршити гальмування, спровокувати занесення чи аварію. Якщо іншого виходу немає, і доводиться «взути» автомобіль у різні шини, то ширші краще поставити назад. Різниця у ширині профілю не повинна бути значною. Експерти кажуть, що цей варіант можливий для передньопривідних автомобілів або транспорту із заднім приводом із системою ABS.
  4.  Різні виробники. Насправді цей аспект не має великого значення, якщо збігаються індекси швидкості та навантаження, а протекторні малюнки максимально схожі. Однак ставити шини від різних брендів можна тільки на різні осі.
  5.  Відмінності у протекторі. У жодному разі не можна допускати, щоб шини з різними дизайнами опинилися на одній осі. Потрібно підібрати дві пари покришок зі схожими малюнками та індексами та розмістити їх на передніх та задніх колесах. Виняток стосується шипованих шин. Їх ніколи не можна комбінувати із нешипованими.

Ще одне обмеження стосується комбінування нових шин з відновленими, тобто тими, на яких змінювали протекторну стрічку. Ставити їх на одну вісь не можна, тому що вони мають різні властивості.

Наслідки - що чекає на порушників правил

Одним із головних результатів використання різних шин на одній осі стає погіршення керованості транспортного засобу. Водій та інші учасники дорожнього руху не можуть передбачити, як поведеться автомобіль. Колеса можуть піти в замет, не зреагувати на поворот або з'являться труднощі з гальмуванням. Звичайно, все це підвищує ризик виникнення аварійної ситуації.

Подібні проблеми помітні навіть на низькій швидкості, не кажучи вже про перехід на вищу.

У випадку, коли ДТП таки відбувається, зазвичай відповідальність покладається на автовласника, який припустився наявності різних шин на одній осі. За законодавством України таке порушення покладається штраф. У законі про правила дорожнього руху (п.31.4.5 – г) зазначено, що саме може спричинити накладення штрафних санкцій. Забороняється монтувати на одну вісь шини з різними:

  •  типорозмірами;
  •  протекторними малюнками;
  •  сезонністю (у тому числі шипами);
  •  конструкцією (радіальною, діагональною);
  •  типом коліс (нові та відновлені).

При цьому важливо зазначити, що у законі є застереження, які допомагають уникнути штрафу. Якщо з шинами виникли проблеми, які неможливо усунути негайно, то водій має одразу вирушити на СТО, стоянку чи додому. У нього мають бути включені аварійні вогні.

Різні покришки на автомобілі з повним приводом

Автомобілі із колісною базою 4Х4 мають свою специфіку. Якщо поставити на колеса різну гуму (навіть дотримуючись правил), можна спровокувати збої в роботі бортового комп'ютера.

Крім того, через різницю у властивостях шин на різних осях може порушитися зчеплення з дорогою. Це, у свою чергу, призведе до порушень у роботі трансмісії та прискорить її зношування.

Підсумуємо

Найкращий і найбільш безпечний варіант оснащення автомобіля - це використання чотирьох однакових шин з тим самим рівнем зносу. У випадку, коли не вдається замінити всі колеса, варто підібрати нову пару та поставити її на одну з осей автомобіля. Це мінімізує ризик і у разі ДТП зніме відповідальність із автовласника перед законом.

У каталозі інтернет-магазину Guma.ua представлений широкий вибір різних моделей шин від надійних виробників. Тут можна купити покришки від однієї одиниці, докладніше можна уточнити у консультантів. Магазин працює тільки з офіційними постачальниками, вся гума відповідає міжнародним стандартам якості, має сертифікати, гарантію та необхідну супровідну документацію.

Завдяки зручній системі фільтрів можна дуже швидко підібрати покришки з конкретними параметрами та характеристиками. У разі потреби допомоги можна звернутися до менеджерів.

Доставка здійснюється максимально швидко. Шини будуть надійно упаковані та передані поштовій компанії для транспортування до будь-якої точки країни. Можлива доставка до поштового відділення, а також безпосередньо на домашню або робочу адресу.

Коментарі
До цієї статті поки що немає коментарів
Додати коментар
Не йдіть — купуйте
прямо зараз зі знижкою!
PEKDO
Введіть промокод під час оформлення замовлення